Aile Okulu Seminerine yoğun katılım

Aile Okulu Seminerine yoğun katılım

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın; “Sağlıklı Birey, Mutlu Aile,  Huzurlu Toplum Projesi” kapsamında, Mudanya Müftülüğü (ADRB) Aile ve Dini Rehberlik Bürosunca, iki gün boyunca 6 oturum halinde Aile Okulu Seminerleri düzenlendi.

24 Ekim 2019 - 22:52

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın; “Sağlıklı Birey, Mutlu Aile,  Huzurlu Toplum Projesi” kapsamında, Mudanya Müftülüğü (ADRB) Aile ve Dini Rehberlik Bürosunca, iki gün boyunca 6 oturum halinde Aile Okulu Seminerleri düzenlendi.

28-29 Eylül 2019 tarihlerinde Şehit Cüneyt Mudanya İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda İlçemizde ilk defa, gerçekleşen Aile Okulu Seminerlerine, Mudanya Müftülüğü personeli din görevlilerimiz ve eşleri katıldı. İl Müftüsü İzani Turan, Müftü Yardımcısı Sedanur Sezen, Personel Şube Müdürü Murat Bakırkaya’nın da katıldığı program, Altınkum Gönül Dostları Cami İmam-Hatibi Ahmet Demirci’nin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Kur’an tilavetinin ardından açış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Ertuğran Mehmet Soylu konuşmasında, “İlk aileyi, ilk insan ve ilk Peygamber Hz. Âdem (a.s) ile Hz. Havva annemiz kurmuşlardır, evlilik aynı zamanda Peygamberimizin de sünnetidir” diyerek aile müessesesinin öneminden bahsetti. “Aile kurmak, yani nikâh, bir yönü ile bir muamele, bir yönü ile de ibadettir” diyen Soylu, iki gün boyunca sürecek olan eğitim seminerlerinin görevlilere ve ailelerine bu farkındalığı oluşturması temennisinde bulundu ve katılımcılara teşekkür etti.

Aile Okulu Seminerlerinin ilk oturumunu “Kur’an ve Sünnet Perspektifinde Aile Olmak ve Aile Kalmak” konulu konuşmasıyla İl Müftüsü İzani Turan yaptı. “Dini değerlerin korunmasında aile, aile değerlerinin korunmasında da dini değerler önemlidir. Aile ana rahmi gibidir, çocuk fiziki manada orada şekillenir sonra toplum içinde bu gelişme devam eder” diyen Turan, çocuklarla arkadaş olmak fikrinin yanlış olduğunu, çocuklara anne baba olunması gerektiğini dile getirdi. Aile kadın erkek arasında eşitlik ya da üstünlük gibi söylemlerin gerçekçi olmadığını ifade eden Turan, “Allah kadın ve erkeği eşit yaratmamıştır, erkek de kadın da noksandır, bir elmanın yarısı gibidirler ve birbirlerini tamamlarlar. Kadın ve erkeğin birbirlerine üstünlükleri yoktur üstünlük ancak takva iledir.” sözleriyle takvanın önemini dile getirdi. Konuşmasının ardından günün anısına, Mudanya Müftülüğü kendilerine hediye takdim etti. Oldukça verimli geçen birinci oturumdan sonra Aile Okulu Seminerleri diğer oturumlarla devam etti.

Seminerin 2. Oturumu Gemlik İlçe Müftüsü M. Reşat Şavlı tarafından gerçekleştirildi. “İletişim Aile ve Çocuk” “Çocukluk Döneminde Din ve Değerler Eğitimi” konularında eğitim veren M. Reşat Şavlı, anne-babaların öncelikle kendilerini yetiştirmeleri gerektiğini vurgulayarak, üç yaşına kadar özellikle annenin çocuğunun başında olmasının öneminden bahsetti. “Çocuğa top almak babalık değil onunla top oynamak babalıktır” diyen Şavlı, “Anne babası olup yetim çocuklardan daha yalnız çocuklar vardır” diyerek konunun hassasiyetine değindi.

Seminerin 3. Oturumu Dumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Söylev tarafından gerçekleştirildi.

“Aile İçi İlişkiler” “Ailede Çatışma ve Çözüm Yolları”  konularında eğitim veren Söylev, “Ailede çatışma olması gayet normal bir hadisedir. Bu üç şekilde olabilir: Kişinin kendiyle çatışması, eşiyle olan çatışmalar ve çocuklarıyla olan çatışmalar. Önemli olan bu çatışmanın nasıl sonuçlandırıldığıdır” ifadelerini kullandı. Ailenin fedakarlıklar üzerine tesis edildiğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Söylev, “Herkesin kendi haklarının peşinde olduğu bir aile, aile olmaktan çıkar” diyerek konunun hassasiyetine değindi.

Seminerin 4. Oturumu Nilüfer Müftülüğü İlçe Vaizi Dr. Asude Coşkunsever tarafından gerçekleştirildi.

“Ergenlik Döneminde Gençlerle İletişim”  konularında eğitim veren Coşkunsever, “En önemli mesele gençlerle aramızda güven oluşturmaktır. Gencin önce kalbine dokunmalı sonra sorularına cevap vermeli.” ifadelerini kullandı. Gençlerin az konuştuğunu o yüzden aktif dinlenmeleri gerektiğini söyleyerek günümüzde ergen olmanın sanal dünyada var olmak anlamına geldiğine değindi. Gençlerle 3S’yi gerçekleştirmenin önemine değinen Dr. Asude Coşkunsever bunların sofra birliği, sohbet birliği ve seccade birliği olduğunu dile getirdi.

Seminerin 5. Oturumu Nilüfer Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Yunus Emre Kır tarafından gerçekleştirildi. “Ailede Mahremiyet Bilinci” “Aile ve Medya Okuryazarlığı” konularında eğitim veren Kır, “Çocukları internette sınırlayın. Bağlasalar da sıkılsalar da tutumunuzdan vazgeçmeyin, canı sıkıldıkça çocuk üretken olacaktır” ifadelerini kullandı. Sosyal medya organlarının tamamında algı yönetimi yapıldığına vurgulayan Yunus Emre Kır, medya okuryazarlığı konusunda bilinçli olunması gerektiğini söyledi.

Aile Okulu Seminerinin 6. ve son oturumu Gemlik Müftülüğü Uzman Vaizi Dr. Hafsa Kesgin tarafından gerçekleştirildi. “Ailede Fıkhî Meseleler” konularında eğitim veren Kesgin, Nişanlılık dönemi, nikâh, talak, nafaka vb konulardaki güncel fetvalara değindi.

Oldukça verimli geçen oturumlar çiçek ve hediye takdimleriyle sona erdi.

 

Hakkı Ovatman

22.10.2019

Reklam
Bu haber 579 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye şampiyonu Zehra…
Türkiye şampiyonu Zehra…
Basketbolda hedef Bölgesel Lig
Basketbolda hedef Bölgesel Lig