"Bizim bahçemizde ağaca zarar vermeye çalışan kurt dahi...

"Bizim bahçemizde ağaca zarar vermeye çalışan kurt dahi olamazlar"

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Mütareke Meydanı Projesi kapsamında İnönü Parkı’nda kuruyan ve kesilen iki dış budak ve bir palmiye (halk arasında piç palmiye) ağacının yerine, zeytin ağacı dikti.

18 Mayıs 2018 - 18:28 - Güncelleme: 18 Mayıs 2018 - 18:39

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Mütareke Meydanı Projesi kapsamında İnönü Parkı’nda kuruyan ve kesilen iki Dışbudak ve bir Palmiye (halk arasında Piç Palmiye) ağacının yerine, zeytin ağacı dikti.

Başkan Türkyılmaz, Mütareke Binası’nın tam karşısında kök salacak olan zeytin ağaçlarının, yüzyıllar boyu barışın ve kardeşliğin simgesi olacacağını vurguladı. Başkan Türkyılmaz ağaçlara zarar verildiği yönündeki iddialara da, “Kendi bahçesinde dal olamayan bizim bahçemizde ağaç olmaya çalışıyor. Onlar bizim bahçemizde ağaca zarar vermeye çalışan kurt dahi olamazlar” dedi.

Türkyılmaz, “Burada bulunan iki ağaç, kuruyarak diğer ağaçlara zarar vermeye başlamıştı. Bu ağaçların yerine yüzyıllar boyu yaşamını sürdüren, Mudanya’mızın simgesi zeytin ağacı ekiyoruz. Barışın ve kardeşliğin tohumlarının atıldığı Mütareke Binamızın tam karşısında kök salacak olan bu zeytin ağaçları, barışın ve kardeşliğin simgesi olacaktır” dedi.  

Başkan Türkyılmaz, Mütareke Meydanı Projesi’nin kaçak olduğu, projeye onay alınmadığı halde başlanıldığı yönündeki iddiaları da belgelerle yanıtladı. Belediye Teknik Başkan Yardımcısı Hakan Karademir, Anıtlar Kurulu onaylı proje ile ilgili, “Bu, 2012 yılında onaylı proje. Sahil projesiyle bir bütün olarak yapılıyor aslında. Biz sadece bunu hayata geçirirken, Mütareke Meydanı ile ilgili kısmı yapalım dedik, Büyükşehir Belediyesi’ne yazı geçtik ve çalışmayı gerçekleştirmeye başladık” dedi.

 

Mudanya AK Parti İlçe Başkanı Murat Ünal ve bereaberindekiler Mütareke projesi çerçevesinde bu alanda bir palmiye ve iki adet ağacın kesimiyle ilgili “Mütareke alanında ağaç katliamı var” dedi.

 

GERGİNLİK KISA SÜRDÜ

Belediye Başkanı Tütrkyılmaz’ın ardında Mütareke Meydanı’nda Ünal ve beraberindekilere  Belediye Teknik Başkan Yardımcısı Hakan Karademir, “Bu alan benim sorumluluğumda bu alana girmeniz sakıncalıdır” dedi. Başkan Ünal, “Bizim buraya girmemiz engellenmeye çalışıldı. Gezi Parkı’nda Sırrı Süreyya Önder’in yaptığı gibi birşey yapmıyoruz. Bu alanda ağaç kesilmeyecek denildikten sonra iki günde bu alanda üç ağaç kesilmiştir. Yalıçiftlik’te onbinlerce zeytin ağacını sulamak için yapılan baraj imalatında 33 zeytin ağacının sökülmesine karşı çıkanlardan CHP’li Milletvekillerinin gelip buradaki onlarca yıllık ağaçların kesilmesini görmesini ve fikirlerini beyan etmelerini istiyoruz. Bunlarla ilgili gerekli izinler alınmış olsaydı gene bir şey söylemezdik, ama kestiklerini toprakla örtüp bir tanesi ne de üzerinde filizleri olan ve tutmayacak bir zeytin ağacı dikip herkesi kandırmışlardır. Olayla ilgili tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz” dedi. 

 

ÖMER BİLİK

18.5.2018

Reklam
Bu haber 1116 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mudanya ve Gemlik plajları ilçelere emanet   
Mudanya ve Gemlik plajları ilçelere emanet  
Belediye'den ücretsiz dezenfektan
Belediye'den ücretsiz dezenfektan