Erken hasat sızma zeytinyağının antioksidan özelliği en üst...

Erken hasat sızma zeytinyağının antioksidan özelliği en üst seviyededir

Erken hasat sızma zeytinyağı, ekim - kasım aylarında toplanan henüz yeşil haldeki asit ve oksidasyon oranı düşük zeytinlerden üretilir.

16 Temmuz 2018 - 18:58

Mudanya Kahvaltı Sarayı tarafından yaptırılan erken hasat zeytinyağı, zeytin daneleri henüz olgunlaşmadan, yeşil olarak toplanmış zeytinlerden üretilmiştir. Asit oranı daha düşüktür ve taze meyve aromasını en üst seviyede hissedebilirsiniz.

Erken hasat sızma zeytinyağı, ekim - kasım aylarında toplanan henüz yeşil haldeki asit ve oksidasyon oranı düşük zeytinlerden üretilir.  Olgun hasat zeytinine göre daha az ama daha kaliteli yağ elde edilir. Tadı meyvemsi, aroması baskın ve kokusu tazedir. Antioksidan özelliği en üst seviyededir.
 

Erken hasat zeytinyağı nasıl üretilir?

Genç zeytin meyvelerinin el ile toplanması neredeyse imkansız olduğu için ya dallar sopalarla dövülerek ya da elektrikli tırmıklar kullanılarak yere, ağacın altındaki beze veya ağa düşürülür. Bu dönemde toplanan zeytinlerden, olgun hasat dönemi zeytinlerine göre daha az yağ çıkar.

Erken hasat zeytini toplandıktan sonra zedelenmemesi için kasalara koyularak hemen sıkıma götürülür. Bu zeytinler, Mudanya Kahvaltı Sarayı tarafından zeytinyağı üretimine hemen gönderilerek yağa dönüştürülmüş ve oldukça kaliteli bir  zeytinyağı elde edilmiştir.

Bu erken hasat zeytinyağında ağacın silkelenmesi ya da farklı yöntemler ile dallarının sıyrılmasıyla düşürülerek toplanan zeytin ile sıkım yaptırılmıştır. Önceden yere düşen bulundukları ağaç dibinden toplanan dip zeytininin asit oranı oldukça yüksek olduğundan kesinlikle dip zeytin kullanılmamıştır.

Erken hasat zeytinyağını Mudanya Kahvaltı Sarayı'ndan temin edebilirsiniz.

www.enginardukkani.com

 

Reklam
Bu haber 90673 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mudanya ve Gemlik plajları ilçelere emanet   
Mudanya ve Gemlik plajları ilçelere emanet  
Belediye'den ücretsiz dezenfektan
Belediye'den ücretsiz dezenfektan