“Gençliğimize sahip çıkıp dinimizi en iyi şekilde...

“Gençliğimize sahip çıkıp dinimizi en iyi şekilde anlatmalıyız”

Mudanya Müftülüğü Hz. Peygamber (S.A.S)’in 1447. Doğum yıldönümü münasebetiyle düzenlenen Mevlid-i Nebî programında, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt Hazreti Peygamberin gençlik dönemi ve genç sahabe hayatlarını anlattı.

21 Kasım 2018 - 18:19

Mudanya Müftülüğü Hz. Peygamber (S.A.S)’in 1447. Doğum yıldönümü münasebetiyle düzenlenen Mevlid-i Nebî programında, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt Hazreti Peygamberin gençlik dönemi ve genç sahabe hayatlarını anlattı.

Mudanya Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konferansa Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, Jnd. Binbaşı Samet Ali Kılıçoğlu, siyasi parti temsilcileri, İl müftü yardımcıları, daire amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunması ve Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından açılış konuşması yapan Mudanya Müftüsü Ertuğran Mehmet Soylu, “ Hz. Habil’den başlayarak Hz. İbrahim ve oğlu İsmail, Hz. Yusuf’a  ve son olarak peygamberimize (S.A.S) kadar insanları Allah davet eden peygamberlerin genç yaşta olduklarını. İslamiyet’in yayılmasında müşriklerle mücadele eden Peygamberimizin can yoldaşlarının gençler olduğuna değindi. Bu günkü gençliğimize sahip çıkarak dinimizi en iyi şekilde anlatmamız gerektiğinden bahseden Soylu, katılımcılara teşekkür etti.

Konuşmacı Dr. Fatih Kurt, “Hz. Peygamber (s.a.s.), vahyin nüzulünden itibaren gençleri önemsemiş, en yakınında bulundurmuş, sürekli ilim öğrenmeye teşvik etmiş, vahiy kâtipliğinden ordu komutanlığına kadar kritik pek çok noktada görevlendirmiştir. Resul-i Ekrem, vahiyle büyük bir değişim ve dönüşüm yaşayan toplumun, kazandığı hasletleri koruyabilmesi için gençlerin enerjisine başvurmuştur. Toplumsal değişim ve dinamizm tarihin her döneminde suyunu gençlerden almıştır. İslam dini de gençliği, atalarının diniyle övünen putperest toplumda değişimin, ıslahatın dinamosu olarak görmüş ve benimsemiştir. Buna mukabil genç Sahabeler de Hz. Peygamber’i sevmiş, ona tabi olmuş ve küçük yaşlardan itibaren öğrendiklerini gelecek nesillere aktarmak için canlarını vermişlerdir. Onun (s.a.s.) gençlerle arasında ihdas ettiği samimi iletişim, daha sonraki nesillere örnek teşkil etmiştir. O günün genç nesilleri daha sonra Çanakkale’yi geçilmez kılmış, o gençler aynı ruhla tankların önüne yatarak 15 Temmuz gecesi darbe teşebbüsünde bulunanlara karşı gelmiş, o gençler bu gün dağlarda canlarından vazgeçerek dağlarda terörle mücadele etmekteler. Bu ay aynı zamanda Mevlid-i Nebi’yi terennüm edeceğiz. Resul-i Ekrem’in çağları yoğuran bereketli soluğu, modern hayatın gürültüsü altında bunalan ruhlarımıza esecek. Onu anmayı vesile ederek anlamaya; onun sözlerini hayatımıza buyur etmeye, tutum ve davranışlarını kendimize rehber edinmeye azami gayret göstereceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Mudanya Kaymakamı Sözer ve Müftü Soylu konferans sonrası DR. Kurt’ çiçek vererek teşekkür ettiler. Çiçek sunumu sırasında Kaymakam Sözer, konferanstan çok büyük feyiz aldığını, programa gösterdikleri ilgiden dolayı vatandaşlara ve başarılı organizasyonlarından dolayı Mudanya Müftülüğüne teşekkür etti.

Program Mudanyalı din görevlilerinden oluşan tasavvuf müziği korsunun konseri ve ikramlarla sona erdi.

Hakkı Ovatman

21.11.2018

Reklam
Bu haber 1170 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mudanya ve Gemlik plajları ilçelere emanet   
Mudanya ve Gemlik plajları ilçelere emanet  
Belediye'den ücretsiz dezenfektan
Belediye'den ücretsiz dezenfektan