Müdüre saldırı iddiası

Mudanya İkbal-Betül Ali İhsan Çilingiroğlu Orta Okulu’nda yaşanan veli-müdür tartışması karşılıklı darba dönüştü.


Müdüre saldırı iddiası

Mudanya İkbal-Betül Ali İhsan Çilingiroğlu Orta Okulu’nda yaşanan veli-müdür tartışması karşılıklı darba dönüştü.

23 Nisan prova hazırlıklarında kız öğrencilerin tişörtlerini kıvırıp göbek kısımlarını açmaları üzerine Beden Eğitimi Hüseyin Yıldız Okul Müdürü Ramazan Erkoç’a bu durumu bildirdi. Ayrıca Hüseyin Yıldız 12 yaşındaki 6 sınıf öğrencisi Z.G.A’nın annesi M.A.’yı arayarak, “Çocuk hakkında Müdüre şikayette bulunan birisi tahrik olduğu için bu tören kıyafetlerini daha dikkatli giysin” dedi. Bunun üzerine öğrencinin annesi M.A., akrabası Ali Demir ve bir arkadaşı ile müdürün odasına gittiklerini belirttiler. İddialara göre, öğrenci yakınları müdüre durumu anlatıp tahrik olanı kim olduğunu öğrenmek istediklerinde Müdür, “Siz kimsiniz size hesap vermek zorunda değilim odamı terk edin” demesi üzerine her iki taraf arasındaki ağız tartışması kavgaya dönmüştü. Bu itişme sonucu Müdür Erkoç suratından darbe alırken, enişte Ali Demir’in ise kolu kırılırken halanın da kolu incindi.

Mudanya İkbal-Betül Ali İhsan Çilingiroğlu Orta Okulu’nda yaşanan olayın ardından, Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkan Vekili Mustafa Sarıgül, Türk-Eğitim-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Metin Öksüz, Eğitim-İş 1 Nolu Şube Başkan Vekili Sevim Karahan, Eğitim Sen Mudanya Temsilcisi Gökmen Yaşar Demirci ve Eğitim-Bir-Sen Mudanya Temsilcisi Mehmet Ali Dursun ve okul müdürleri ile öğretmenler açıklama yaparak Müdüre uygulanan şiddeti kınadılar.

Mustafa Sarıgül ortak açıklamada, “Son günlerde müdür ve öğretmenlere yapılan saldırıları şiddetle kınıyor ve Milli Eğitim Bakanımıza sesleniyoruz. Şiddetle ilgili yasal düzenleme acilen yapılmalıdır! Performans değerlendirme taslağı derhal geri çekilmelidir. Disiplin yönetmeliği caydırıcı hale getirilmelidir. Türkiye’deki bütün okullara kadrolu güvenlikçi ataması yapılmalıdır. Öğretmen eğitim sisteminin öznesi olmalıdır. Öğretmenin itibarı ve onuru korunmalıdır. Bu saldırılar geleceğimizi karartmakta, eğitim camiasını tedirgin etmekte, birçok mağduriyete neden olmaktadır. Öğretmenlerimizi hedef alan bütün saldırılar sona erdirilinceye, kanlı, karanlık bu şuursuzluk son buluncaya kadar, herkesi sorumluluk almaya davet ediyoruz. Öğretmenlerimizden öğrencilerimize, yöneticilerimizden velilerimize kadar bütün eğitim camiasını, millet temelinde geniş bir aile gibi düşünüyoruz. Bizim nazarımızda her üyesiyle saygıya değer bu ailenin hangi ferdine olursa olsun, yapılan saldırıyı kayıtsız şartsız kınıyor, te’lin ediyoruz. Eğitim iş kolunda örgütlenmiş tüm sendikalar olarak, saldırılar sonucu hayatını kaybeden bütün öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, saldırıya uğrayan bütün eğitim çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; şiddete başvuranları kınıyor, yetkilileri gereken tedbirleri ivedilikle almaya ve kamuoyunu daha duyarlı davranmaya çağırıyoruz” dedi. Açıklama Sloganlarla sona erdi.

Mudanya Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okulla ilgili soruşturma başlatırken, öğrencinin annesi M.A. bu olayı sonuna kadar takipçisi olup gerekli yasal yollara başvuracaklarını belirtti.

ÖMER BİLİK

19.4.2018