Büyük yangın korkuttu

Göynüklü Mahallesi’nde 3 yıl önce 170 hektarlık ormanlık alanın kül olduğu bölgede yine yangın çıktı. Bursa Valisi İzzettin Küçük, yangının kontrol altına alındığını belirterek, can kaybı olmadığını açıkladı.


Büyük yangın korkuttu

Göynüklü Mahallesi’nde 3 yıl önce 170 hektarlık ormanlık alanın kül olduğu bölgede yine yangın çıktı. Bursa Valisi İzzettin Küçük, yangının kontrol altına alındığını belirterek, can kaybı olmadığını açıkladı.

Göynüklü ve Çağrışan mahalleleri mevkiindeki nasıl çıktığı bilinmeyen orman yangını rüzgârın da etkisiyle hızla büyüdü. Dumanlar, Bursa-Mudanya karayolunu kapladı. Yerleşim yerlerini tehdit eden yangına müdahale edildi. Bursa Valisi İzzettin Küçük, yangının saatler sonunda kontrol altına alındığını belirterek, can kaybı olmadığını açıkladı.

EVLERE ULAŞMASINDAN KORKULUYORDU

Çağrışan Mahallesi’nde bugün saat 12.30 sıralarında, henüz bilinmeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Birçok İtfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangını köylülerde kovalarla ve küreklerle söndürmeye çalıştı.

ÇEVRE İLLERDEN TAKVİYE İSTENDİ

Yangına Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait arazözler ile itfaiye ekipleri karadan müdahale edildi. Bursa, İstanbul, Bilecik ve Karabük'ten istenilen helikopterler ve itfaiye uçağı yangına müdahale etti. Bu arada, dumanlar, Bursa-Mudanya karayolunu kapladı. Bursa-Mudanya karayolunda yangının sürdüğü noktalara yakın olan vatandaşlar görevliler tarafından güvenlik gerekçesiyle uzaklaştırıldı.

KARAYOLU TRAFİĞE KAPATILDI

Bu arada, yangın nedeniyle Bursa-Mudanya karayolu, Geçit Mevkii’nde çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı. Araçların geçişine izin vermeyen polis ve jandarma ekipleri, yangının kontrol altına alınmasının ardından yolu tekrar trafiğe açtılar. Bu bölgede bazı villalar zarar gördü. Ekipler, yangının yerleşim yerlerine ulaşmaması için yoğun çaba sarf ederken, bazı villaların sakinleri yangına kendi imkanlarıyla kovalarla su taşıyarak müdahale etmeye çalıştı. Çağrışan ve Bademli mahallelerinde bazı siteler tedbiren boşaltılırken, bazı villaların çatıları ve bahçeleri yangından zarar gördü. İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, bölgede güvenlik önlemi alan jandarma ekiplerini bizzat koordine etti.

BÜTÜN GÜCÜMÜZLE MÜDAHALE EDİYORUZ

Bursa Valisi İzzettin Küçük, yangına bütün güçleriyle müdahale ettiklerini söyledi. Yangın söndürme çalışmalarına havadan 5 helikopter karadan da çok sayıda ekiple devam edildiğini belirten Küçük, "Şu ana kadar çoktan kontrol edilirdi ancak maalesef çok kuvvetli poyraz var. Rüzgar olduğu için yangın başka yerlere sıçrayıp geniş alana yayıldı. Bölgede Karayolları’ndan, DSİ'den gelen ekipler var, 5 helikopter ve bir uçak var. Yerleşim yerleri için bazı yerlerde tedbir alındı" dedi.

BELEDİYE BAŞKANINDAN ELEŞTİRİLERE SERT CEVAP

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş rant iddiaları için, "Yanlış yapan varsa sonucuna katlanır" dedi.  Aktaş, "Yangın yolun her iki tarafından başlamış. Neden ve nasıl çıktığı bilinmiyor. Hem Bursa Büyükşehir Belediyesi hem de Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri müdahale etti. Burada evler var. Evlere sıçramaması için iş makinelerimizi seferber ettik. Şu anda Göynüklü ve Çağrışan bölgesindeki yangın kontrol altına alındı" dedi. Sosyal medyadaki rant iddialarına da işaret eden Başkan Aktaş, "9 ay oldu göreve geleli. Kesinlikle imarla alâkalı dik bir duruş sergilediğimizi herkese hissettirdik. Yanlış yapan var ise sonucuna katlanır. Bu bir şerefsizliktir" dedi. Yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

 

ÖMER BİLİK

12.8.2018