İl Müftüsü Turan istişare etti

İl Müftüsü Turan istişare etti

Bursa İl Müftüsü İzani Turan, Mudanya Müftülüğü Konferans Salonu’nda, Müftülük personeli ve din görevlileriyle bir araya gelerek istişarede bulundu.

14 Kasım 2018 - 18:38

Bursa İl Müftüsü İzani Turan, Mudanya Müftülüğü Konferans Salonu’nda, Müftülük personeli ve din görevlileriyle bir araya gelerek istişarede bulundu.

İlçe Müftüsü E. Mehmet SOYLU, müftülük çalışmaları, din hizmetleri, personel sayısı ve çeşitli teknik konularda brifing verdi. Brifingin ardından konuşmasına başlayan il Müftüsü İzani Turan, Mudanya’daki din gönüllüleriyle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Din gönüllüsünün vasıflarını, âlim, arif ve mürşid olarak sıralayan TURAN, bu vasıfları elde edebilmek için “fem-i muhsin sahibi, temel dini prensipleri iyi bilen ve dini literatüre hâkim, siyer ve peygamberler tarihine vakıf olmak gerektiğini ifade etti.

Kur’an ve Sünnete Yönelmeliyiz

“Her gün bildiklerimize yenilerini eklemek gibi bir mecburiyetimiz var. Unutmayalım ki artık toplum eskisi gibi megazi mes’elelerle doyurulabilecek, tatmin edilebilecek seviyeyi çoktan aştı. Özellikle yeni yetişen nesle bu anlayışla hitap edemeyiz” diyen Turan, “her yaştan ve her seviyeden oluşan geniş muhatap kitlemize, sahih bilgiyi ulaştırabilmek için Kur’an ve sünnete daha çok yönelmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Atanmış Değil Adanmış Din Gönüllüleri

İzani Turan konuşmasının devamında; “Din gönüllülerinin hayatı, millete adanmış bir hayattır. Bu görev layıkı veçhiyle yapıldığı zaman, din gönüllüsünün gecesi, gündüzü yoktur. Dertleri, bu millete yönelik ızdırapları ve gözyaşları vardır” diyerek vazifenin zorluğuna ve yapılan fedakârlıklara vurgu yaptı.

Müftü yardımcıları, ilçe müftüleri ve din gönüllüleri olmasa bu görevi tek başına omuzlayamayacağını dile getiren Turan, “mahallede, caddede, Kur’an Kurslarında, ailelerin yanında hep siz varsınız. Sizler aynı zamanda bizim gören gözümüz, işiten kulağımız, yürüyen ayağımızsınız. Allah sizleri daima var etsin” dua ve temennisiyle sözlerine son verdi.

Program sonunda E. Mehmet Soylu, Mudanya’yı teşriflerinden ötürü İl Müftüsü İzani Turan’a teşekkür ederek çiçek takdiminde bulundu. Program, yapılan dua ve ikramlarla son buldu.

Hakkı Ovatman

14.11.2018

Reklam
Bu haber 878 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Belediye'den ücretsiz dezenfektan
Belediye'den ücretsiz dezenfektan
Sosyal destekte ikinci faz
Sosyal destekte ikinci faz