İnsan vücudunu etkileyen birçok mikroorganizma balda yok olur

İnsan vücudunu etkileyen birçok mikroorganizma balda yok olur

Çiçek balı; baharla birlikte çalışmaya başlayan arıların yüzlerce çeşit çiçekten topladığı nektarı biriktirmesi ile meydana gelir.

14 Mayıs 2018 - 15:18 - Güncelleme: 14 Mayıs 2018 - 15:21

Çiçek Balı

Çiçek balı; baharla birlikte çalışmaya başlayan arıların yüzlerce çeşit çiçekten topladığı nektarı biriktirmesi ile meydana gelir. Arılar bir taraftan nektar toplarken bir taraftan da çiçeklerin döllenmesine yardımcı olurlar. Bahar aylarında toplanan nektar çiçeklerin çokluğu ve çeşitliliği sebebiyle oldukça güçlüdür. Mayıs aylarında yapılan ilk sağımda alınan bal çiçek balı yerine bahar balı olarak anılır ve kestane balına yakın özelliktedir. Yaz ve sonbahar ayların da yapılan sağımlarda alınan bal ise çiçek balı olarak geçer. Kovanın bulunduğu alan ve yükseklik balın kalitesine direk olarak etki eder. Kestane ve bahar balının keskin tadına karşın çiçek balı genelde herkesin sevdiği bir tada sahiptir ve daha çok tüketilebilir.

Bal bakteri barındırmaz. Bütün canlıların yaşamlarını devam ettirebilmek için bir miktar neme ihtiyacı vardır. Bakteriler balla temas ettiklerinde nemden yoksun kalır ve yok olurlar ayrıca Balın asidik tepkisi de bakterilerin yaşaması için uygunsuz bir ortam oluşturur.

İnsan vücudunu etkileyen birçok mikroorganizma balda yok olur. Bal içinde bakteri barındırmamakla kalmaz aynı zamanda bir bakteri yok edici olarak kullanılır.

Vücutta kemik ve dişlerin teşekkülünde önemli rol oynayan minerallerin balda bulunuşu kansız kalmış şahıslar, büyüme ve gelişme çağındaki gençler ve her yaşta insanların beslenmelerinde önemli rol oynamaktadır.

Balda şimdiye kadar on iki değişik enzim olduğu saptanmıştır. Enzimsiz yaşam mümkün olmazdı. Enzimler bütün biyokimyasal süreci organize eder, yönetir, düzene koyar ve hızlandırır hastalıkları iyileştirir. Balın içerdiği magnezyum damarlarda kanın pıhtılaşmasını önler, ayrıca stresin olumsuz etkilerinden korur. Potasyum bağırsak adalelerinin faaliyetini hareketlendirir. Ayrıca sindirim için polenlerde önemlidir. Araştırmalarda alınan sonuca göre çiçek polenleri ince barsak mukozasında dolaşımı hareketlendirir. Dahası balı yedikten 20 dakika sonra bağırsak cidarının bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve besinler yoluyla alınan zararlı maddelerin etkisinden koruyan maddeler bağırsakta serbest bırakılmasında etkili olur. Balda ayrıca vücudun ancak az miktarda üretebildiği chocin maddesi vardır. Bu nedenle bu madde vücuda günde iki, üç gram verilmelidir. Chocin karaciğerin yağ metabolizmasını ayarlar ve bu organın yağ bağlamasını önler.

www.enginardukkani.com

Reklam
Bu haber 4425 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Belediye'den ücretsiz dezenfektan
Belediye'den ücretsiz dezenfektan
Sosyal destekte ikinci faz
Sosyal destekte ikinci faz