Kara incir üreticisi sıkıntılı

Kara incir üreticisi sıkıntılı

Mudanya ve çevresindeki yaklaşık 14 mahallede bu yıl incir toplayan incir üreticisi fiyatların düşük olmasından dolayı sıkıntılı dönem yaşıyor.

14 Ağustos 2018 - 17:37

Mudanya ve çevresindeki yaklaşık 14 mahallede bu yıl incir toplayan incir üreticisi fiyatların düşük olmasından dolayı sıkıntılı dönem yaşıyor.

İncir üreticisi bir hafta önce ürününü toplayıp ihracatçıya ve iç piyasaya satmaya başladı. İlk etapta ihracata 8 lira fiyatla başlayan satış 3 liraya düştü. İç piyasada da başlangıçta 6 lira olan fiyat daha sonra 2,5-3 liraya kadar düştü. Bayram nedeniyle 9 günlük tatilde iç piyasa ve ihracatta fiyatların daha da düşmesi beklentisi üreticileri kara kara düşündürüyor. Ağustos’un ikinci haftasında başlanan incir toplama ve satış işleminin Eylül ayı sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Yetkililerden alınan rakamlara göre mahsul veren 33 bin ağaçlardan geçen yıl 1900 ton incir toplanıp bunların %60’ı ihraç edilmişti. Bu yılki beklenti 22 bin ton civarı olup gene %60 oranında ihracat beklentisi var. İncir üreticiler bu yıl incirin olgunluğunun kötü olması ve fiyatlarının bir anda düşmesinden dolayı sıkıntılı günler beklediklerini kaydedip yetkililerden destek beklediklerini belirttiler.

Kara incir ve diğer meyve üreticilerinin bir araya gelerek acilen kooperatifleşmeye gidilmesi gerektiğini belirten Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner, “İncir her yıl olduğu gibi bu yılda sıkıntılı toplanmaya başladı. Açılış 8 lira açıklandı, bugün ihracat 3 lira, iç piyasaya da 2,5-3 lira arası olup üreticilerimiz sıkıntılar yaşıyor. İhracatın bir an önce hızlı bir şekilde daha başka pazarlara açılması gerekli olup, Avrupa endeksli kısıtlı pazar sıkıntısı her yıl yaşanıyor. Bu yıl 10 gün açılan bir pazar, Avrupa’nın bu pazar sürecinde tatilde olduğu için inciri oraya gönderemiyoruz. Bize 10-15 günlük incir pazarı gerek, bu Çin ve Uzak Doğu ülkeleri Japonya olabilir, bu tür ülkelere pazar bulmak zorundayız aksi halde incirin kıymetini ve değerini bilemeyiz. Yurtiçinde de inciri, pekmez ve incir tatlısı olarak değerlendirmemiz gerekir. Bunun için de kooperatifçiliğin Mudanya’ya bağlı 3-5 mahallede bir araya gelinip kooperatifçiliğin yaygınlaşması ve geliştirilmesi gerekir. Ama ihracatçılar ama yurt içindeki bu kooperatiflerin etkin olması gerekir diyorum. Ancak mahallelerde genç nesil kalmadığı için kalanlarla kooperatifçiliği de geliştiremiyoruz, çünkü yaşlı kesim bu konularla ilgilenmiyor” dedi.      

 

ÖMER BİLİK

14.8.2018

Reklam
Bu haber 1094 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Belediye'den ücretsiz dezenfektan
Belediye'den ücretsiz dezenfektan
Sosyal destekte ikinci faz
Sosyal destekte ikinci faz