Keçi sütü, cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir

Keçi sütü, cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir

Anne sütüne en yakın süt olarak bilinen keçi sütü, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Birçok sağlık sorununa karşı etkili bir koruma sağlayan keçi sütü aynı zamanda bir yaş sonrasındaki emzirme döneminde anne sütünün yetersiz kalması durumunda bebeğe verilebilecek bir süttür.

14 Mayıs 2018 - 15:22 - Güncelleme: 28 Haziran 2018 - 11:22

Keçi Sütü

Anne sütüne en yakın süt olarak bilinen keçi sütü, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Birçok sağlık sorununa karşı etkili bir koruma sağlayan keçi sütü aynı zamanda bir yaş sonrasındaki emzirme döneminde anne sütünün yetersiz kalması durumunda bebeğe verilebilecek bir süttür. Ancak uzmanlar, keçi sütünün bebeğe verilmeden önce sulandırılması gerektiğini belirtmektedir.

Bir yaş üstü bebeklerin bebeklerin yanı sıra çocukluk ve ergenlik döneminde de keçi sütünün tüketilmesi gelişim açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Egzamadan varislere kadar birçok alanda fayda sağlayan keçi sütü, cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle düzenli keçi sütü tüketiminin egzama başta olmak üzere çeşitli cilt hastalıkları, sindirim sorunları, alerji, varis, bebek egzaması ve iltihaplara karşı etkili bir rol oynadığı belirtilmektedir.

İçeriğindeki önemli vitamin ve mineraller ise keçi sütünün önemini arttırmaktadır. Keçi sütünde bulunan kalsiyum ve protein oranı anne sütüne oranla 4 kat daha fazladır. Kalsiyum ve proteinin yanı sıra keçi sütünde bulunan diğer önemli mineraller keçi sütünün çeşitli alanlarda fayda sağlamasına yardımcı olmaktadır.

Kalsiyum bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan keçi sütü diş ve kemik gelişimi için oldukça faydalıdır. Anne sütündeki kalsiyum oranı 32 miligram iken keçi sütünde ise bu oran 134 miligramdır. Bu özelliğinden dolayı bebek maması üretimde sıkça kullanılan keçi sütü bebeğin gelişimi açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Yapılan araştırmalarda inek sütü yerine keçi sütü ile beslenen gelişim çağındaki çocuklarda magnezyum, demir, kalsiyum ve fosfor miktarının daha yüksek olduğu belirtilmiştir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan keçi sütünde C vitamini bulunmamaktadır.

 

www.enginardukkani.com

Reklam
Bu haber 4719 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Belediye'den ücretsiz dezenfektan
Belediye'den ücretsiz dezenfektan
Sosyal destekte ikinci faz
Sosyal destekte ikinci faz