"Kendisini 4,5 yıldır Meclis’te bir kez gördüm"

"Kendisini 4,5 yıldır Meclis'te bir kez gördüm"

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı’nın 2017 yılında başlattığı Güzelyalı Siteler Mahallesi’nde 62 milyon liraya mal olan Mudanya Atık su Arıtma Tesisi hizmete girdi.

09 Ekim 2018 - 17:52

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı’nın 2017 yılında başlattığı Güzelyalı Siteler Mahallesi’nde 62 milyon liraya mal olan Mudanya Atık su Arıtma Tesisi hizmete girdi.

Açılışa Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, Eski AK Parti Milletvekili Bennur Karaburun, BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç, protokol ve vatandaşlar katıldılar.

Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, “Güzel yatırımı ilçemize kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekiplerine şükranlarımı arz ediyorum. Gerçekten ihtiyacımız olan güzel bir projeyi Mudanya’mıza kazandırdılar. Başkanımıza ayrıca göreve başladığı günden bugüne Mudanya’mıza ve sorunlarımıza büyük ilgi gösteriyor, desteklerinden dolayı tekrar teşekkür ederim” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bursa’mız doğal güzellikleri, gölleri ve yer altı, yerüstü güzellikleriyle adından tüm Türkiye ve Dünya’da bahsettiriyor. Büyükşehir Belediyesi olarak bunları muhafaza edebilmek ve bu şehrin standartlarını daha ileriye taşıyabilmek adına onlarca, yüzlerce projeye imza atıyoruz. Alt yapı hizmetleri gözle görülen hizmetler değil ve buradaki yatırımın maliyeti 62 milyon lira. Şehrin kota olarak üst noktalarındayız, alt noktalarından buraya terfi yapmamız maliyetini düşünürseniz çok ciddi rakamlar ortaya çıkıyor. Buna rağmen yeter ki Mudanya güzel ve temiz olsun, yeter ki Bursa temiz olsun anlayışından hareket ediyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Akçalar arıtma tesisi açılıp 34 milyon TL, Küçük Kumla’daki arıtma tesisi de 45 milyon TL tutan açılışları gerçekleştirdik. Biz suyumuz temiz olsun, İznik gölümüz temiz olsun, denizlerimiz temiz olsun ve beraberinde Bursa’mızın her tarafı güzel olsun yeşil alanlarımızın bakımları iyi yapılsın arzu ediyor ve bunların bir maliyeti var. Biz son bir yılda 469 kilometre içme suyu hattı, 60 Km. yağmur suyu hattı, 2 km dere ıslahı, 34 su deposu, 87 bin ton asfalt yama, 96 bin ton asfalt kaplama, 6,5 milyon metre kare satıh kaplama yaptık. Bu hizmetler sadece Mudanya’yla alakalı değil Bursa’nın 17 ilçesi 1058 mahallesiyle alakalı olup aynı hassasiyeti ve özeni gösteriyoruz” dedi.

 

BAŞKAN TÜRKYILMAZ’A SİTEM

Başkan Alinur Aktaş açılış törenine davetiye gönderilmesine karşın katılmayan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a sitem etti. Aktaş, “Ben arzu ederdim ki Mudanya Belediye Başkanı burada selam verseydi, biz kendisine davetiye verdik. Siyaset yapmak adına söylemiyorum ben kendisini 4,5 yıldır Bursa Belediye Meclisi’nde bir kez gördüm, o toplantılara gelmiyor. Kendisini davet ettim bu yapılan yatırım Mudanya’ya yapılmış bir yatırımdır ve dolayısıyla Mudanya’yı ilgilendiren bir yatırımdır. Boş nutuklarla sağda solda basın açıklamalarıyla aslı astarı olmayan paylaşımlarla konuları halletmek durumunda değiliz. Ben seçildikten 15 gün sonra ben kendisini ziyaret edip ilçesiyle ilgili konulardan bahsettim. Burada bu tesisin dışında başka sıkıntılar da bir bir hayata geçirilecek. Trafik master planı çerçevesinde Mudanya’yla ilgili çalışma yapıyoruz. Biz BUDO İskelemizi de oradan kaldıracağız, mevcut iskeleyle bir araya getireceğiz. Onlarla değişimli olarak yeni bir yatırıma gerek kalmaksızın birlikte kullanacağız, trafik sıkışıklığını da ortadan kaldırmış olacağız. Mudanya Su Arıtma tesisi doğuda, Altıntaş batıda Kumyaka arasında kalan Mudanya ilçe merkezi ve çevresindeki yerleşim yerlerinin atık suları toplanarak ileri biyolojik konseptlerle atılacak, tesis ilk olarak fiziksel sonrasında biyolojik arıtma yapacak. 540 metre uzunluğunda ve 45 metre derinliğe ulaşan derin deniz deşarj hattıyla havuza deşarj şekilde inşa edildi. Gürültü ve kokuyla ilgili şikayetleri de incelenerek çözüme kavuşturulacak. Mudanya’da ve tüm ilçeler bizim ilçelerimiz, biz Bursa’nın sadece birkaç ilçesi güzel olsun derdinde değiliz, tamamını güzelleştirme derdindeyiz. Bütün Türkiye’nin ve Dünyanın yatırımları durdurduğu, birçok alanda bekleyiş içerisinde olduğu dönemde hız kesmeden asfalt da döküyoruz, arıtma tesisi açıyoruz ve diğer yatırımlarımıza devam ediyoruz. 2017’de başlayıp bir ay önce faaliyete geçen tesisimizde projeyi başlatan ve emeği geçen önceki dönem başkanımıza, projede çalışan genel müdürlüğümüze teknik arkadaşlarımıza kadar hepsine yürekten teşekkür ediyorum. Tesisin günlük 25 bin metreküplük günlük kapasitesi olup bu da 150 bin nüfusa tekabül eder ki bu noktada ciddi bir yatırım ve 62 milyon gibi bir rakama mal oldu, hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Başkan Alinur Aktaş ve protokol açılış kurdelesini kestikten sonra tesisi gezdiler.

 

ÖMER BİLİK

9.10.2018 

Reklam
Bu haber 1103 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye şampiyonu Zehra…
Türkiye şampiyonu Zehra…
Basketbolda hedef Bölgesel Lig
Basketbolda hedef Bölgesel Lig