Kumyakalılara yakışmadı

Kumyakalılara yakışmadı

Kumyaka Mahallesi eski Muhtarı ve S.S. Kumyaka Köyü Su Ürünleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramiz Batmaz, Kooperatif ve kendisine yöneltilen asılsız suçlamalara cevap vermek için basın açıklaması yapmak istedi ancak meydana gelen olaylar yüzünden Jandarma açıklamayı bitirdi.

12 Temmuz 2019 - 19:19

Kumyaka Mahallesi eski Muhtarı ve S.S. Kumyaka Köyü Su Ürünleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramiz Batmaz, Kooperatif ve kendisine yöneltilen asılsız suçlamalara cevap vermek için basın açıklaması yapmak istedi ancak meydana gelen olaylar yüzünden Jandarma açıklamayı bitirdi.

Kumyaka Mahallesi sakinlerinden yapılan basın açıklamasında kendisine suç isnat edici açıklamalara cevap vermek için aynı yerde mahallelilerinde bulunduğu kahvenin bahçesinde, suçlamalara açıklık getirmek için başlayan açıklamalar karşılıklı atışmaya döndü. Tartışmalara hakaret ve karşılıklı küfürleşmeye kadar giderek Kooperatif Başkanı Ramiz Batmaz’ın açıklama yapması engellendi. Batmaz her ne kadar açıklama yapması için toplanan kalabalığı uyarsa da, toplantı bir anda karşılık atışmalardan yumruklaşmaya kadar gidince Jandarma toplantıya el koyarak açıklamayı sonlandırdı. Kooperatif Başkanı Batmaz sahildeki çay bahçesinde basın mensuplarını davet ederek burada açıklamasını tamamladı.

Yasalara uygun olarak faaliyetimizi sürdürmekteyiz.

Batmaz, kendisine yöneltilen suçlamalar karşısında yaptığı açıklamasında, “S.S. Kumyaka Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak kuruluş amaç ve hedeflerimiz doğrultusunda Yasalara uygun bir şekilde faaliyette bulunmaktayız. Kooperatifimiz tarafından zeytinciliğin geliştirilmesi, mahalle halkına ekonomik ve sosyal katkıda bulunmak amacıyla Kumyaka Mahallesi’nde TKDK’nın desteği ile AB standartlarında "zeytin salamura ve paketleme tesisi" inşa edilmiş olup, bu projenin gerçekleştirilmesi aşamasında maliyetlerin bir bölümü ipotekli banka kredisi ile karşılanmıştır.

 

Kooperatifimizin borcunu karşılayacak fazlasıyla mal varlığımız mevcut

Ülkemizin yaşadığı ekonomik kriz ve kooperatifimizin nakdi gelirinin bulunmaması karşısında kredi taksitlerinin ödenmesi konusunda temerrüte düşülmüştür. Kredi borcunun yapılandırılması ile ilgili olarak muhatap banka ile görüşmeler devam etmekte olup, başlatılmış bir icra takibi ya da kooperatifin ipotekli taşınmazlarının satışı söz konusu değildir. Kooperatifimizin, mevcut borcunu fazlasıyla karşılayacak miktarda malvarlığı bulunmaktadır.

 

Haysiyet cellâtlığına soyundular

Hal böyle iken başını Kumyaka Mahalle muhtarı Ercüment Yılmaz’ın çektiği, aralarında azalarında bulunduğu bir grup, uzun yıllardan beri kooperatifimize ve yönetim kurulumuza karşı düşmanca tavırlar sergilemekte, çeşitli karalama, yalan ve iftiralarla haysiyet cellatlığına soyunmaktadır. Bu kişiler baskı, tehdit ve yıldırmaya yönelik söz ve eylemlerle nihai hedefleri olan kooperatif yönetimini ve birçok taşınmazı bulunan kooperatif mallarını ele geçirmeye çalışmaktadır. Bu durum, özellikle 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra Ercüment Yılmaz’ın muhtar olması ile dozajı artarak devam etmektedir. Ercüment Yılmaz ve beraberindeki kişilerin bir kısmı daha önceden kooperatif üyesi iken kooperatif aleyhine yürüttükleri karalama faaliyetlerinden dolayı üyelikten çıkarılmışlardır.

Muhtar Ercüment Yılmaz, azalar Sadun Salkı ve Tahir Vural, kooperatifimizin 2018 yılı olağan genel kurul toplantısına ait ilan tutanaklarını hiçbir hukuki gerekçe göstermeden imzalamamışlar ve bu konuda yaptığımız yazılı başvuru dilekçesini de kabul etmemişlerdir. Söz konusu olayla ilgili Mudanya Kaymakamlığı’na gerekli şikâyette bulunulmuştur.

 

Kooperatifimizi yaptıkları açıklamalarla töhmet altında bıraktılar

Kumyaka Mahalle Muhtarı Ercüment Yılmaz, Nejat Şirin ve Nezih Peksaray isimli şahıslar, üzerlerine vazife olmamasına ve kendilerini ilgilendirmemesine rağmen, bu kez yerel ve ulusal basına verdikleri demeçler ve  “Kooperatif borcunu ödeyemedi: Köy meydanı satılığa çıkarıldı” şeklinde yaptırdıkları yalan ve karalamaya yönelik haberlerle kooperatifimizi töhmet altında bırakmışlar. Bu şekilde üyelerimizi ve mahalle halkını yönetim kurulu üyelerimize karşı kışkırtmışlardır.

 

Mahallede tansiyonu yükselttiler

Kumyaka Mahalle Muhtarı Ercüment Yılmaz ve birlikte hareket ettiği kişiler, daha önceleri de kooperatifler hakkında defalarca aslı astarı olmayan haberler yaptırmış, mahallede çeşitli dedikodular yayarak köy halkını galeyana getirmeye çalışmıştır. Mudanya Kaymakamlığı, Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığı, Mudanya Jandarma Komutanlığı, Tarım İl ve İlçe Müdürlüğü, Mudanya Belediyesi gibi birçok kamu kurum ve kuruluşuna haksız ve yersiz şikâyetlerde bulunmuşlardır. Kooperatifimiz bu iftiraların tamamından aklanarak çıkmış, yasalar çerçevesinde hareket etmek ve mahallede tatsız bir olay yaşanmaması adına bugüne kadar yapılanlara sessiz kalınmıştır. Ancak son olaylardan sonra Mahallede tansiyon iyice yükselmiş ve huzursuzluk doğmuştur.

Kumyaka Mahalle Muhtarı Ercüment Yılmaz, azalar ve birlikte hareket eden kişilerin eylemlerine son vermeleri için gerekli uyarıların yapılması, kışkırtmalar, yalan haberler ve dedikodularla mahallede her geçen gün yükselen tansiyonun kavgaya dönüşmemesi ve başkaca üzücü olayların gerçekleşmemesi bakımından asayiş ve genel güvenliğin sağlanması hususlarında lüzum eden tüm idari tedbirlerin alınmasını hususlarında Mudanya Kaymakamlığına başvuruda bulunduk” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

 

Hakkı Ovatman

12.7.2019

Reklam
Bu haber 631 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye şampiyonu Zehra…
Türkiye şampiyonu Zehra…
Basketbolda hedef Bölgesel Lig
Basketbolda hedef Bölgesel Lig