Mudanya’da Kabotaj coşkusu

Mudanya'da Kabotaj coşkusu

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 92. Yıldönümü Mudanya’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

02 Temmuz 2018 - 11:34 - Güncelleme: 02 Temmuz 2018 - 13:09

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 92. Yıldönümü Mudanya’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Program İskele Meydanı Atatürk Anıtı’na Liman Başkanı Veysel Yaşar tarafından çelenk konulması ve İstiklal Marşı ile başladı. Başkan Yaşar günün önemini belirten konuşmasında, “1 Temmuz 1926 yılında yürürlüğe giren kanunla yabancılara uygulanan imtiyazlar sona ermiş, Türkiye sahillerinin bir noktasından diğer noktasına yük ve yolcu taşımacılığı, limancılık, balıkçılık gibi iş ve işlemler Türk Bayrağı taşıyan gemiler ve Türk vatandaşı olan kişilere verilmiştir. Aslında bu bir zaferdir. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra kazanılan denizcilik alanındaki en büyük zafer sayılan bugün gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle bayram olarak kutlanmaktadır. Dünya ticaretinin %80’i ülkemizin ise %90’ı ithalat ve ihracatını deniz yolu ile sağlamaktadır. Kıtalara ve okyanuslara açılan bir köprü konumundaki ülkemizde denizciliğin önemi büyüktür” dedi.

Töreninin ikinci kısmına Mudanya Belediyesi dolgu alanında Mudanya kaymakamı Faik Oktay Sözer, Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, MHP Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu, siyasi parti temsilcileri, protokol ve vatandaşlar katıldı. Kaymakam Sözer ve protokol üyeleri Sahil Güvenlik Botundan Deniz Şehitleri anısına denize çelenk bıraktılar. Daha sonra yüzme yarışları ve Kabotaj Bayramı’nın vazgeçilmesi yağlı direkten bayrak kapma yarışı yapıldı. 18 yıldır direkten bayrağı gene Ferdi Tabak kaparak bir rekora imza attı ve kendisi altınla ödüllendirildi. Denizde görsel şölende onlarca yat ve tekne Türk Bayraklarıyla törenleri izlerken Sahil Güvenlik Botu kısa bir gösteri sundu.

Yüzme yarışlarında dereceye girenlere çeşitli ödüller verilirken Kaymakam Sözer, “1 Temmuz Kabotaj Bayramı’nın tüm ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Bu yarışmada dereceye giren yarışmacıları da kutluyorum” dedi.

 

ÖMER BİLİK

2.7.2018

Reklam
Bu haber 61922 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mudanya ve Gemlik plajları ilçelere emanet   
Mudanya ve Gemlik plajları ilçelere emanet  
Belediye'den ücretsiz dezenfektan
Belediye'den ücretsiz dezenfektan