“Mudanyalı esnafın sıkıntıları büyük”

“Mudanyalı esnafın sıkıntıları büyük”

Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Emir Ali Usta, son yıllarda Mudanyalı esnafın zorda olduğunu belirterek Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın esnaflara karşı daha esnek olmasını istedi.

11 Temmuz 2018 - 17:29

Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Emir Ali Usta, son yıllarda Mudanyalı esnafın zorda olduğunu belirterek Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın esnaflara karşı daha esnek olmasını istedi.

Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nda düzenlenen açıklamaya basın mensuplarının yanı sıra oda yöneticileri de katıldılar. Oda Başkanı Usta, “Esnaflarımın isteği üzerine açıklama yaparken, ben kendilerine gelin beraber yapalım dedim ama esnaflar Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’dan öcü gibi korkuyorlar. Başkanın yaptırdığı anketlerde esnaf isim ve telefon numarası veriyor memnun değilim derse yandı, hemen akabinde ceza kapıdadır çünkü. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı sahil projesi iki müteahhidin çekişmesi sonucu yaklaşık 4 yılı aşkın süre bizi üzdü. Tam bu bitti derken Mudanya Belediyesi’nden darbe aldık. Belediye’nin önündeki yol ve ara sokaklar parke taşı için kazılıyor. İlçe Emniyetten aldığım bilgiye göre Cumartesi-Pazar İlçeye 255 bin araç girip nüfus şu anda 400 bini geçmiş. Bu yaz mevsiminde bu zamanlama hangi akla hizmettir anlamış değilim. 4 senedir iş başındaki Belediye Başkanı neden bu zamana kadar yapmadı da şimdi yapıyor. Oradaki esnaf çok zor durumda. Her ne kadar sahil kordonu Büyükşehir Belediyesi’nin uhdesinde ise de buraları geceleri panayıra dönüp çeşitli seyyarlar tarafından işgal altındadır. Güzelyalı’da iki mini çarşımız var, biri yapılan onca masrafa rağmen kapalı biri de kötü durumda. Birçok tatil beldesiyle yarışacak konumda olan ilçemiz maalesef Temmuz ortasında şantiyeye dönüp insanlara sanki Mudanya’ya gelmeyin diyoruz. Trafik sorunu zaten büyük ilgililer buna karşı tedbirler alacaklarını belirttiler. Şunu açıkça söyleyeyim esnaf Mudanya Belediye Başkanı’ndan korkunç derecede korkuyor, ceza yazılıp dükkanı mühürlenecek diye. Bu sıkıntıları hem Mudanya hem de Bursa Meclis üyelerine söylüyoruz. Ama gelin görün Belediye Başkanı hala 30 yılda yapılamayanları yaptık diyor. Bir şeyde haklı 30 yıldır hiçbir Belediye döneminde olmayan 7872 esnafın hesabına haciz kondu. 2017 sonu rakamlarına göre 575 esnafın dükkanı mühürlendi. 4 yıl içinde 4 milyon 822 bin 849 lira ceza yazıldı. Esnafın masası sandalyesine bundan önceki belediyelerin 30 yılda yazamadığı cezayı yazdı bu bir rekordur. Göreve geldiklerinden bu yana Hal Mevkii’ndeki Belediye mülklerine yüzde 340’lara varan zamlar yapıldı, bunları esnaf unutmadı ve seçim telaşı içinde bu arkadaşa benim tavsiyem lütfen insanlara eziyet etmesin, Temmuz ayında yol kazılıp parke döşenmez. Ama şu unutulmamalı 9 ay sonra gelecek belediye bu belediye başkanı için gereğini yapacaktır hiç kimsenin endişesi olmasın” dedi. 

 

ÖMER BİLİK

11.7.2018

Reklam
Bu haber 914 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Belediye'den ücretsiz dezenfektan
Belediye'den ücretsiz dezenfektan
Sosyal destekte ikinci faz
Sosyal destekte ikinci faz