Rekolte durumu tespiti başladı

Rekolte durumu tespiti başladı

Marmarabirlik’e bağlı Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldız yeni dönem zeytin alım çalışmaları öncesi kooperatife bağlı mahallelerde rekolte tespit çalışmaları yaptırdı.

18 Temmuz 2018 - 19:06 - Güncelleme: 20 Temmuz 2018 - 15:20

Marmarabirlik’e bağlı Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldız yeni dönem zeytin alım çalışmaları öncesi kooperatife bağlı mahallelerde rekolte tespit çalışmaları yaptırdı.

Başkan Yıldız, “Kurumumuz olarak yaptığımız tespitler doğrultusunda teknik ekibimizle birlikte bütün bağlı mahallelerimizdeki arazileri dolaşıp zeytin rekoltesi konusunda çalışma yaptık. Yaptığımız çalışma sonucunda bu sene zeytin ağaçlarında mahsul varlığının iyi olduğu görünüyor. Ancak bazı bölgelerimizde çiçeklenme döneminde meydana gelen kuvvetli yağışlardan ve meyve döneminde oluşan dolu olayından zeytinde hasar görünüyor. Karabiber dökülmesi dediğimiz hastalığın da bu sene biraz bol olduğunu gözlemlemekteyiz. Soruna çözüm aramak noktasında İl, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Yalova Araştırma Enstitüsü ile birlikte ortak bir çalışma yürütmekteyiz. Ayrıca zeytin sineği (Takoz) zararlısına karşı üreticilerimizin ilaçlama zamanlarına çok dikkat etmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Başkan Yıldız, “Bu yıl salamura zeytinde piyasaların ne kadar farklı olduğunu gözlemlemekteyiz. İnce tanenin bolluğundan kaynaklanan piyasa karışıklığı geçen yıl taze olarak 4,10 TL’ye aldığımız ince zeytinlerin şu an piyasada bu fiyatların çok altında alındığını duyduk. Mevcut koşullar göz önüne alındığında, Marmarabirlik’in piyasada üreticisini koruyan, önemli bir kurum olduğunu kanıtlıyor. Bu konuda üreticilerimizin kazançları için, elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Kooperatif olarak İlaç ve gübre satışlarında piyasada oluşan fiyat artışlarını ürünlere yansıtmayarak üreticilerimizi kâra geçirdiğimizi tekrar hatırlatmak isterim. Üreticilerimize sezona vadeli, faizsiz sigorta hizmetlerimiz devam etmektedir. Özellikle don ve dolu risklerine karşı üreticilerimiz zeytinliklerini TARSİM sigorta kurumumuzdan yine faizsiz sezona vadeli olarak yaptırabilirler. Yeni sezona hazırlıklarınızı şimdiden yapmaya başladık. Bu sezon rekoltenin bol görünmesi bizleri daha azimli çalışmaya teşvik ediyor. Diğer bölgelerde zeytin üretiminin yağlık olarak yetiştirilmesine rağmen sofralık olarak Tirilye ve Gemlik tipleri diye adlandırarak piyasaya sürülmesi, gerçek Tirilye ve Gemlik tipi zeytinlerin satılmasında piyasayı baltalıyor. Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde zeytin üretilmesine asla karşı değiliz. Her bölgede üretilen zeytinin, kendi özelliklerini taşıyan bölgesel bir kimlikle satılmasını istiyoruz. Bölgemizde üretilen zeytinin, tadıyla ve fizyolojik yapısıyla hiç bir alakası olmayan ürünlerin, maalesef bizim ürünlerimiz gibi satışa sunulması bizleri üzüyor. Bu konuyla alakalı acilen bir düzenleme yapılması gerekmektedir.

Bizler Marmarabirlik ve Mudanya Kooperatifi olarak hangi şartta olursa olsun gibi her zaman üreticilerimizin yanında, masasında, bahçesinde ve kıraathanesinde olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

ÖMER BİLİK

18.7.2018

Reklam
Bu haber 1550 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mudanya ve Gemlik plajları ilçelere emanet   
Mudanya ve Gemlik plajları ilçelere emanet  
Belediye'den ücretsiz dezenfektan
Belediye'den ücretsiz dezenfektan