Tırmıkla zeytin hasadı başladı

Tırmıkla zeytin hasadı başladı

31 Ekim 2019 - 08:43

Mürselköy Mahallesi’nde, Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, İl Tarım Müdürü Hamit Aygül ve Zeytin Kooperatifi Başkanı Ali Yıldız zeytin hasadına katılarak, tırmıkla zeytin topladılar.

Kaymakam Sözer Mudanya zeytinin kalitesinden bahsederek, Mudanya Zeytin Kooperatifi Başkanı Ali Yıldız’a çabalarından dolayı teşekkür ederek, Tirilye zeytinin tescillenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rekoltenin bu yıl çok iyi olduğunu söyleyen Sözer, Tarım İl Müdürlüğüyle istişarelerde bulunup sorunları tespit edip çözümü konusunda çalışıyoruz. Üzüm ve incir ile birlikte en değerli ürürümüz Zeytin. Üreticilerimize daha kaliteli daha verimli bir sezon diliyorum diyerek zeytin toplayanlara tırmığı alarak yardım etti. 

Mudanya Kaymakamı Sözer dışında hasat programına Bursa İl Tarım Müdürü Hamit Aygül, İlçe Tarım Müdürü Ergün Karadağ, Mudanya Zeytin Tarım Kooperatifi Başkanı Ali Yıldız, İlçe Ziraat Odası Başkanı Raif Döner, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Remzi Kılıç, Muhtarlar Derneği Başkanı Hasköy Mahallesi Muhtarı Levent Aşçı ve Mürselköy Mahallesi Muhtarı Mehmet İlhan katıldılar.

Bursa İl Tarım Müdürü Aygül, Bursa’da Zeytin tarımı ve üreticileri konusunda açıklamalarda bulundu. Aygül yaptığı bilgilendirmede, “ilimiz, Türkiye toplam zeytin (sofralık+yağlık) üretiminin %14'ünü; sofralık zeytin üretiminin ise %32'sini karşılamaktadır. Türkiye'de sofralık zeytin alanı 2.099.722 da  olup 426.995 ton sofralık zeytin üretilmektedir. Yağlık zeytin alanı 6.544.561 da olup; 1.073.472 ton yağlık zeytin üretilmektedir. İlimizde sofralık zeytin üretim alanı 440.762 dekar olup, üretim miktarımız 148.685 tondur. Ülke üretiminin yaklaşık %35'i ilimiz tarafından sağlanmaktadır.

İlimizde ise sofralık zeytin üretiminin yaklaşık % 82'si sırayla İznik, Orhangazi, Mudanya ve Gemlik ilçeleri tarafından karşılanmaktadır. Üretimi yapılan zeytinlerin tamamına yakını Gemlik çeşidi zeytindir ve çoğunluğu siyah sofralık olarak değerlendirilmektedir.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak yeni teknolojileri yaymak, hem üreticilerimize hem de tüketicilere fayda sağlamak hedeflerimiz arasındadır. Müdürlüğümüz teknik personelinin arazi çalışmaları sonucunda, zeytin ana zararlı ve hastalıklarına karşı ekonomik zarar düzeyine ulaşılan durumlarda, ilaçlama ilanları verilerek, üreticilerimiz mücadele yapmaları yönünde bilgilendirilmekte ve gerekli eğitim çalışmaları da yapılmaktadır.

Müdürlüğümüz arazi çalışmalarında zararlılar ile mücadele zamanının tespitinde monitör amaçlı 78 adet feremonlu tuzak kullanmakta olup, bu çalışmalarda Ziraat Odaları ve Marmarabirlik ile birlikte işbirliği yapmaktadır. Böylece uygun ilaçlama zamanları tespit edilerek mücadele ilanları verilmekte ve mesaj sistemi ile de çiftçiler bilgilendirilmektedir.

2019 yılı tahmini verilerine göre ise 439.021 dekar alanda 191.396 ton zeytin üretilmesi beklenmektedir. . İlimizde kayıtlı 13.262, kayıtsız 21.500 zeytin üreticisi olup; toplamda yaklaşık 35.000 zeytin üreticisi bulunmaktadır.

Bakanlığımızın yaptığı çalışmalar doğrultusunda 24.10.2019 tarih ve 30928 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2019 yılında yapılacak tarımsal desteklemelere ilişkin Cumhurbaşkanımızın kararına göre havza bazlı fark ödemesi desteği kapsamında dane zeytine ilk defa kilogram başına 15 kuruş destekleme ödemesi yapılacaktır. Buna göre bu yıl zeytincilik yapan üreticilerimize toplamda 28 milyon liranın üzerinde destek verilmesi öngörülmektedir. Üreticiye verilecek bu desteklemeler sayesinde, kayıtlı zeytin üretici sayısının artması beklenmektedir. Zeytin hasat programının ilimize ve tüm üreticilerimize hayırlı olmasını, bol ve bereketli bir hasat sezon geçirmelerini diliyor, sizlere saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum” dileklerinde bulundu.

 

Hakkı Ovatman

30.10.2019

Reklam
Bu haber 497 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye şampiyonu Zehra…
Türkiye şampiyonu Zehra…
Basketbolda hedef Bölgesel Lig
Basketbolda hedef Bölgesel Lig