Usta esnafı bilgilendirdi

Usta esnafı bilgilendirdi

Mudanya Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatif Başkanı Emir Ali Usta, yaptığı basın açıklamasıyla Halk Bankası’nın Esnaf teşkilatlarına verilen kredileri faiz oranlarıyla ilgili bilgilendirilmede bulundu.

13 Mayıs 2019 - 11:23

Mudanya Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatif Başkanı Emir Ali Usta, yaptığı basın açıklamasıyla Halk Bankası’nın Esnaf teşkilatlarına verilen kredileri faiz oranlarıyla ilgili bilgilendirilmede bulundu.

Kooperatif Başkanı Usta, “Kooperatiflerimiz kefaletiyle kullandırılan kredilerin faiz oranlan ile ilgili çalışma yapıldığı ve 1 Mayıs tarihine kadar kredi kullanımının durdurulduğu hususu daha önce duyurulmuştu. Kooperatif kredilerine ilişkin yapılan çalışma sonuçlanmış olup uygulamaya ilişkin hususlar Bankaca şubelere Genel Mektupla duyurulmuştur.

Kooperatif kredileri faiz oranları tüm kredi türleri için 1 yıla kadar vadeli kredilerde %7, daha uzun vadeli kredilerde %8 olarak belirlenmiş: olup bu faiz oranları yeni açılan krediler için uygulanacaktır.

Kredi vadeleri, işletme kredilerinde azami 4 yıl, yatırım kredilerinde 10 yıl (iş yeri alanında 10 yıl, araç alanında 7 yıl) ve ödeme periyotları 1-3 ay olarak uygulanacaktır. T. Halk Bankası Genel Müdürlüğü Esnaf Bankacılığı Daire Başkanlığı onayı ile vade 60 ay geri ödeme periyodu 6 ay olarak da uygulanabilecektir.

Kredi talep eden esnaf ve sanatkârın en az 1 yıllık faaliyet geçmişinin bulunması gerekmektedir. Ancak, esnaflık faaliyeti eski tarihli olan, meslek kolu değişikliği nedeniyle bir yıllık faaliyet süresini doldurmamış olan esnaf ve sanatkârlar bu durumu belgelendirmeleri durumunda bu sınırlandırma dışında tutulacaklardır.

Öte yandan, zaman zaman kooperatiflerimiz zor duruma düşüren, ortaklarımızın Bankadan kullandıkları diğer kredilerin takibe intikal etmesi durumunda, kooperatif kredisinin de takibe alınması uygulaması sona ermiş olup diğer kredilerinden dolayı Bankaca takibe alınan ortaklarımızın kooperatif kefaletiyle kullandıkları krediler kooperatif hesaplarından tahsil edilmeyecektir” bilgisini verdi.

Usta, Esnaf ve Sanatkarla odası ile bazı salık kuruluşlarıyla yapılan protokol ile, esnafa %25 ile %27 oranında teşhis ve tedavide indirimlerin söz konusu olduğunu açıkladı. Bu indirimler için sadece esnaf kartını göstermenin yeterli olacağını, kart sahibi olmayanların bir resim ile Esnaf Odasına başvurarak kimlik kartlarını alabileceklerinin altını çizdi.

Mudanya Esnaf Odasının indirim protokolü yaptığı sağlık kuruluşları;

Özel Esentepe Hastanesi, Ceylan Hastanesi, Bursa Pembe Mavi Hastanesi, Konur Cerrahi Tıp Merkezi, Özel Bursa Anadolu Hastanesi, Bursa Hayat Hastanesi, Özel Doruk Hastanesi, Mesam Ağız ve Diş Sağlığı, Yeşil Beyaz Dent. Ağız Sağlığı, Dünya Göz Hastanesi. İris Protez Göz Merkezi, Burfiz Özel Sağlık Hizmetleri.

Hakkı Ovatman

12.5.2019

Reklam
Bu haber 513 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Basketbolda hedef Bölgesel Lig
Basketbolda hedef Bölgesel Lig
Girityalılar mübadelenin 97. Yılını kutladı
Girityalılar mübadelenin 97. Yılını kutladı