Verem Savaş’tan okullarda ’verem’ eğitimi

Verem Savaş'tan okullarda 'verem' eğitimi

Mudanya Verem Savaş Derneği, 73. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası nedeniyle ortaokul öğrencilerine yönelik eğitim ve bilgilendirme semineri düzenledi.

11 Ocak 2020 - 18:17

Mudanya Verem Savaş Derneği, 73. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası nedeniyle ortaokul öğrencilerine yönelik eğitim ve bilgilendirme semineri düzenledi. Hasköy İlk ve Ortaokulu ile Güzelyalı Atatürk Ortaokulu'nda ayrı günlerde düzenlenen seminerleri Mudanya İlçe Sağlık Müdürlüğü'nde görevli Dr. Fatih Saraçoğlu verdi.

Mudanya Verem Savaş Derneği Başkanı Ali Baytekin, tarihte bilinen en eski hastalıklardan biri olması ve 70 yıldır tedavisinin yapılabilmesine rağmen veremin, halen dünyada en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri olmaya devam ettiğini söyledi. Dernek olarak veremle savaş konusunda yaptıkları çalışmaları ve farkındalıkları anlatan Baytekin, veremin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu vurguladı.

"TEDAVİSİ MÜMKÜN ANCAK..."

Dernek yönetiminin de hazır bulunduğu okuldaki seminerlerde Dr. Fatih Saraçoğlu, tüberküloz (verem) hastalığıyla ilgili Türkiye'de yürütülen çalışmaları ve vatandaşların dikkat etmesi gerekenlerinin yanı sıra hastalığın tarihçesini anlattı. Tüberküloz raporuna göre dünyada her yıl 10 milyon yeni verem hastasının ortaya çıktığına dikkati çeken Dr. Saraçoğlu, veremle savaşta hasta, hasta yakınları, doktorlar ve ilgili devlet kurumlarının işbirliğinin önemli olduğunu kaydetti. Veremin tedavisi mümkün olan ancak tedavinin yarım bırakılması ya da ilaçların düzgün kullanılmaması durumunda ilaca dirençli hale gelen, bulaşıcı ve öldürücü olabilen bir hastalık olduğunun altını çizen Dr. Saraçoğlu, "Solunum yoluyla alındığı için en sık akciğerlerde hastalık yapar, ama bunun dışında vücudun diğer bütün organlarında tüberküloz hastalığına yol açabilmektedir. En az 6 ay süren tedavide doğru beslenme ve uyku düzeninin önemi çok büyüktür. Bol sıvı tüketilmelidir. Sigaradan ve alkolden uzak durulması gerekmektedir" dedi.

 

Yavuz Gerçekçi

10.1.2020

Reklam
Bu haber 2839 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mudanya ve Gemlik plajları ilçelere emanet   
Mudanya ve Gemlik plajları ilçelere emanet  
Belediye'den ücretsiz dezenfektan
Belediye'den ücretsiz dezenfektan