Zeytinyağının en kıymetlisi görücüye çıktı

Zeytinyağının en kıymetlisi görücüye çıktı

Mudanya'da kendi bahçelerindeki yılın erken hasat zeytinlerinin sıkımından ilk yağları elde eden İbrahim Turan ile Alparslan Turhan  ve Yaşar Kılıç adlı üreticiler, antioksidan özelliği en üst seviyede olan erken hasat zeytinyağı üretimini teşvik amacıyla tanıtım ve tadım etkinliği düzenledi.

25 Ekim 2019 - 21:37

Mudanya'da kendi bahçelerindeki yılın erken hasat zeytinlerinin sıkımından ilk yağları elde eden İbrahim Turan ile Alparslan Turhan  ve Yaşar Kılıç adlı üreticiler, antioksidan özelliği en üst seviyede olan erken hasat zeytinyağı üretimini teşvik amacıyla tanıtım ve tadım etkinliği düzenledi.

Güzelyalı Meydanı'nda gerçekleşen etkinliğe katılan Mudanya Meyve Üreticiler Birliği Başkanı Fazlı Aydoğan ve Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, üreticiye ekonomik kazancı sağlayacak kaliteli yağların aracısız ve hilesiz şekilde tüketiciyle buluşması ve markalaşma konusunda destek sözü verdi.

Erken hasat konusunda diğer bölgelerden besin değeri olarak daha ileri seviyede olan Mudanya'da, zeytin üreticisine alternatif  kazanç sağlayacak erken hasat zeytinyağı üretimi için Mudanyalı üç üretici, ilk adımı attı. Kendi bahçelerinde yılın erken hasat zeytinlerinin sıkımından ilk yağları elde eden aynı zamanda Mudanya Meyve Üreticiler Birliği üyesi olan  İbrahim Turan, Alparslan Turhan ve Yaşar Kılıç, tadı meyvemsi, aroması baskın ve kokusu taze erken hasat zeytinyağını Güzelyalı Atatürk Meydanı'nda damaklarla buluşturdu. Olgun hasat zeytinine göre daha az, ama daha kaliteli elde edilen yağların kalitesinin ispatı için tavada yapılan yumurtalar ile erken hasat soğuk sıkım zeytinyağlarının tadımı ve ikramı kurulan stantta gerçekleştirildi.

ZEYTİNYAĞININ EN KIYMETLİSİ...

Mudanyalı üreticiler adına konuşan Avukat İbrahim Turan, yaklaşık 10 kilogram zeytinden 1 litre erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı elde edildiğini belirterek, ürünün çok kıymetli olduğunu vurguladı. Mudanya'nın bu konuda geride kaldığını söyleyen Turan, pek çok yerde yeşil zeytinin  kararmadığından yeşil tüketildiğini belirterek, "Bizim zeytinimiz hem yeşil, hem de kararınca sofralık zeytin olarak tüketilebiliyor. Erken hasat zeytinyağının üretimiyle yeni bir açılım yapmak ve Mudanya'nın marka değerine yeni bir ürünü daha katmak adına üreticiyi bu konuda teşvik etmek istiyoruz. Olgunlaşmamış zeytinden yeşilken toplanıp yüksek dereceye girmeden sıkılan yağın nefaseti de farklı oluyor. Olgun hasada göre daha az ancak daha kaliteli yağ elde ediliyor. Bu nedenle insan sağlığına faydalı bileşenler içeren ve sindirim sistemini rahatlan ilaç niyetine içilebilen erken hasat zeytinyağını tüketicilerin tatmasını istiyoruz. Kaliteli zeytinyağlarının aracısız ve hilesiz bir şekilde tüketiciyle buluşması için üreticiler olarak bu konuya daha da önem vereceğiz" diye konuştu.

"ERKEN HASAT ÜRETİMİ MARKALAŞTIRMAK İSTİYORUZ"

Mudanya Meyve Üreticiler Birliği Başkanı Fazlı Aydoğan, ekonomik anlamda üreticiye katma değer sağlama mücadelesi veren girişimci üreticileri, soğuk sıkım ve erken hasat zeytinyağı konusunda öncülük yaptıklarından dolayı tebrik etti. "Mudanya'nın meşhur kara inciri nasıl bize özel bir ürünse, aroma değeri yüksek olan zeytinimiz de toprağına ve havasına özel bir ürün" diyen Başkan Aydoğan, "Mudanya, tarım ve turizmi birlikte götüren bir ilçe. Yerel yönetimde bizlere markalaşma değeri olan erken hasat zeytinyağı üretimi konusunda destek verir, tüketiciler de bu lezzeti isterse üründen ekonomik faydayı da sağlamış oluruz" diye konuştu.

"DESTEĞE HER ZAMAN VARIZ"

İlçenin tüm değerlerine her fırsatta sahip çıktıklarını ifade eden Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ise, zeytin üreticisinin daha çok kazanması için böylesine düşünceleri her zaman desteklediklerini belirterek, üreticinin mahsulü bol, kazancı bereketli bir kampanya dönemi geçirmesini diledi. 

 

Yavuz Gerçekçi

24.9.2019

Reklam
Bu haber 368 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye şampiyonu Zehra…
Türkiye şampiyonu Zehra…
Basketbolda hedef Bölgesel Lig
Basketbolda hedef Bölgesel Lig